Alefbet

8. června 2014 v 23:09 | Dergyitheron |  Zamyšlení
(jen doufám, že se nezaleknou toho názvu...)

Možná tušíte, co to v nadpisu je za možná někomu povědomé slovo. Jsem si jistý, že spoustě lidem neznámé ale nebude. Pokud takové slovíčko rozdělíme na dvě části, dostaneme Alef a Bet, což jsou dvě začáteční písmena (nebo chcete-li znaky) hebrejské abecedy. Ne, prosím, nelekejte se, vy, co máte jen trochu odpor k čemukoliv, co je spojeno s Biblí nebo náboženstvími, nechystám se nic propagovat, pouze mě poslední hodiny dnešního dne dovedly k neuvěřitelnému poznání, nad kterým bych se rád v tomto článku zamyslel (možná i trochu rozplynul, za což se předem omlouvám). Ale to abych to vzal z jiného konce...


Utekl přibližně měsíc, co mě v knihovně zlákala 74 let stará (v novém výtisku, ale autor ji vydal už za války) kniha s názvem Hasafah Haivrit, podle některých lidí nejlepší česká učebnice hebrejštiny. Já se zrovna nacházel v náladě, kdy mě lákalo se učit novému a nepoznanému, takže jsem knížku v průhledné fólii s čárovým kódem Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana drapl s sebou k "půjčovacímu" pultu a hned po cestě autobusem k domovu si pročetl první stránku, po níž jsem byl schopen přečíst znaky Vav, Jud, Gimmel a Nun. Tehdy se to semnou tak nějak prapodivně rozjelo a hebrejština se začala stávat mým koníčkem.

Putoval jsem abecedou i skrze týden pobytu v zahraničí a moji přátelé si ze mě dělali srandu, že se učím hebrejsky, když jedeme do Itálie.

Dnes se mi vrátila ale myšlenka, že vlastně nedokáži hebrejské znaky nijak efektivně psát, že znám pouze tištěnou, ale nikoliv psanou verzi. A tak mi opět pomohl starý dobrý Google, s nímž jsem se ocitl na stránce, která mi nabízela videa s lekcemi, jak jednotlivé znaky napsat. Už při téhle lekci bylo něco zvláštního. Krom příjemného hlasu učitele mě zaujalo, jak pro každý znak uvedl pomůcku k jeho zapamatování (například že Alef je hlava býka, Dalet jsou dveře...). Přitom připomínal, že na jejich stránkách se nabízí několik videí s vysvětlenou symbolikou. Tady moje zvědavost udeřila a tři hodiny jsem strávil u videí, vysvětlující jeden znak s druhým, vztahy mezi nimy a systémy. Takový zážitek a myšlenky se ve mě netvořily od doby, co jsem "studoval" Kabalu. A teď k zamyšlení. Co když samotné písmo nevzniklo k tomu, aby jím byla napsána kniha, aby psanou formou vyjadřovalo, co chce hebrejsky mluvící člověk říct? Co když tohle písmo samo skrývá příběh, který se pak můžeme dočíst někde v knize... Můj videoprůvodce mi ukázal, že jen prvních 9 písmen hebrejštiny (s nadsázkou) vyjadřuje stvoření světa, vyhnání lidí z ráje, kteří šli hledat pravdu, která jim ale do života vnesla chaos a pak se museli rozhodnout, jestli umřou, nebo se znovu zrodí. Tuhle, pro mě, naprosto úžasnou věc spolu s neuvěřitelnou komplexností a systematickými vztahy mezi sebou vyjadřují pouze znaky alefbetu. Co pak může vyjadřovat celý příběh jimy napsaný?

Upřímně, netušil jsem nikdy nic podobného před tím měsícem, kdy jsem si hebrejštinu oblíbil. Od pouhého pohledu, že je to jazyk, kterým je napsán Starý zákon, mi samotná hebrejština ukazuje, jak se její alefbet (tedy abeceda) rozmanitostí liší a vede člověka k určitému poznávání neznámého pouhým učením se jazyka. Něco takového v běžné škole má člověk malou šanci zažít. A popravdě jen doufám, že jakmile ze mě opadne to nadšení nad zajímavostí hebrejštiny, ji pak dokáži udržet ve svém životě jako koníček a jednou se mi třeba naskytne možnost si Tóru přečíst v originále.
 


Komentáře

1 sagitta sagitta | Web | 22. června 2015 v 23:08 | Reagovat

pujcky ihned jablonec nad nisou ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama